Krediidiskoor on numbriline hinnang teie krediidivõimelisusele, mis põhineb teie varasemal maksekäitumisel. Mida kõrgem on skoor, seda madalam on laenuandja jaoks risk. Kõrge krediidiskoor suurendab oluliselt laenutaotluse heakskiitmise tõenäosust ja võib tagada teile paremad laenutingimused, näiteks madalama intressimäära.
Peamised laenutüübid on:
- Kiirlaen: Lühiajaline ja väiksema summaga laen ootamatute kulutuste katmiseks.
- Väikelaen: Keskmise suurusega tagatiseta laen suuremate ostude (nt kodutehnika, auto remont) või reiside jaoks.
- Kodulaen: Pikaajaline ja suure summaga laen kinnisvara ostmiseks, ehitamiseks või renoveerimiseks, mille tagatiseks on tavaliselt ostetav vara.
- Krediidikonto: Paindlik krediidilimiit, millelt saate raha kasutada vastavalt vajadusele ja maksate intressi ainult kasutatud summalt.
Maksimaalne laenusumma sõltub teie sissetulekutest, olemasolevatest kohustustest, krediidiajaloost ja konkreetsest laenutootest. Tingimused, nagu intressimäär ja tagasimakseperiood, on samuti individuaalsed. Meie laenukalkulaatorid annavad teile esialgse ülevaate võimalikest summadest ja kuumaksetest.
Intressi arvutatakse tavaliselt laenujäägilt. See tähendab, et iga kuumaksega väheneb laenu põhiosa ja seega ka intressikulu. Enamik tarbimislaene kasutab annuiteetgraafikut, kus igakuine tagasimakse on kogu perioodi vältel sama suur, koosnedes laenu põhiosast ja intressist.
Jah, kõige levinum on annuiteetgraafik, kus kuumakse on fikseeritud. Mõne laenutoote puhul võib olla ka valikuvõimalus, näiteks võrdse põhiosaga graafik, kus kuumakse laenuperioodi alguses on suurem ja lõpus väiksem. Kodulaenude puhul on võimalikud ka maksepuhkused.
Tagasimakseperiood (laenu tähtaeg) määratakse laenulepingus ja see sõltub laenutüübist. Kiirlaenudel on see tavaliselt mõni kuu, väikelaenudel kuni 5-7 aastat ja kodulaenudel kuni 30 aastat.
Jah, refinantseerimine on protsess, kus võetakse uus laen, et tasuda ära üks või mitu olemasolevat laenu. Selle eesmärk on tavaliselt saada madalam intressimäär, pikendada makseperioodi või koondada mitu laenu üheks mugavamaks kuumakseks.
Jah, seaduse järgi on teil alati õigus laen ennetähtaegselt tagasi maksta. Laenuandjal on õigus nõuda selle eest mõistlikku hüvitist, eriti pikaajaliste laenude, näiteks kodulaenu puhul. Väikelaenude ennetähtaegne tagastamine on sageli tasuta.
Kõige levinum tagatis on kinnisvara (korter, maja, maa), mida kasutatakse kodulaenude ja hüpoteeklaenude puhul. Mõnel juhul võib tagatiseks olla ka sõiduk või KredExi käendus.
Jah, enamik meie pakutavatest laenudest, nagu kiirlaen ja väikelaen, on tagatiseta. See tähendab, et laenu saamiseks ei ole vaja panti. Laenuotsus tehakse teie sissetulekute ja krediidiajaloo põhjal.
Laenuotsus tehakse krediidianalüüsi põhjal. Hindame teie sissetulekuid, olemasolevaid kohustusi ja maksekäitumist (info Maksehäireregistrist). Eesmärk on veenduda, et laenu tagasimaksmine on teile jõukohane.
Jah. Tavaliselt on vaja isikut tõendavat dokumenti (ID-kaart, pass) ja viimase 6 kuu pangakonto väljavõtet. Mõnikord võidakse küsida ka palgatõendit.
See sõltub laenutüübist. Kiir- ja väikelaenude puhul tuleb vastus sageli mõne minuti kuni tunni jooksul. Kodulaenu puhul võib protsess võtta mitu päeva või isegi nädalaid.
Kõige mugavam viis oma laenujäägi, järgmise makse kuupäeva ja maksegraafiku vaatamiseks on laenuandja iseteeninduskeskkonnas.
Maksega viivitamisel lisandub võlale viivis. Pikaajalise võlgnevuse korral saadetakse meeldetuletuskirju, võlg antakse edasi inkassofirmale ja info kantakse Maksehäireregistrisse, mis raskendab tulevikus laenude ja teenuste saamist.
Jah, paljud laenuandjad pakuvad makseraskuste tekkimisel maksepuhkust. Oluline on võtta laenuandjaga ühendust kohe probleemide ilmnemisel, enne võlgnevuse tekkimist, et leida koos sobiv lahendus.
Jah, eriti suuremate laenude (nt kodulaen) puhul on kaaslaenaja lisamine tavapärane. See suurendab leibkonna sissetulekut ja krediidivõimekust, mis võib aidata saada suuremat laenusummat või paremaid tingimusi.
Positiivne krediidiajalugu (õigeaegselt tasutud laenud) on eelis, mis tagab teile paremad tingimused. Negatiivne ajalugu (maksehäired) aga muudab laenu saamise tulevikus väga keeruliseks või isegi võimatuks.
Parim viis on alati tasuda oma arved ja laenumaksed õigeaegselt. Samuti aitab olemasolevate krediidikohustuste vähendamine ja uute laenude vältimine. Hoidke oma finantsid korras ja teie krediidiskoor paraneb ajaga.
Jah, Eestis pakub finantsalast nõu ja abi võlanõustamisteenus, mida saab kohalike omavalitsuste kaudu. Samuti leiate palju kasulikku infot Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) kodulehelt.